چیپ تیون

تمام تلاش یک سیستم کنترل موتور خودرو تولید بالاترین راندمان از سوخت مصرفی در زمان کارکرد موتور با سخت افزار موجود می باشد. این مهم صرفا با نحوه امکان ورود بیشترین هوای ممکن ، سوخت به اندازه و جرقه زنی به موقع و مناسب ترین تخلیه صورت می پذیرد.

دنیای خودروسازی یک صنعت بی انتهاست، به همین دلیل علیرغم پیشرفت تکنولوژی و اطلاع رسانی همه کمپانی ها در ساخت قطعات و هم شانه شدن کمپانی ها در بکارگیری تکنولوژی، کماکان در بالاترین نقطه این تکنولوژی یعنی پیست های فرمول ۱ خودروها به صورت مساوی حرکت

نمی کنند. حتی اگر ۲ تیم یک موتور مشابه از یک کمپانی مثل هوندا خریده باشند.

این اختلاف از کجاست؟ جواب ساه است – تعریف و دقت و استراتیژی تعریف سیستم مدیریت موتور.

اختلاف دانش تیم ها، اختلاف سلیقه در نحوه مدیریت موتور این موضوع را سبب می شود.

ChipTuning  تعریف مجدد و تغییر ثابت های جداول مدیریت موتور خودرو بر اساس دانش، تجربه، سلیقه و فلسفه یک کمپانی تیونر می باشد.

طی این فرایندکه به FineTuning – تیونینگ ظریف معروف است کمپانی ها سعی دارند با تنظیم دقیق تر موتور خودروها راندمان آنها را بالا ببرند.

 

Dimsport-3D-Tuning-TopCarClubDimsport-2D-Tuning-TopCarClub

امروزه به هر شرکت تیونینگ معتبر که مراجعه نمایید، در لیست محصولات خود، بخشی را نیز به عنوان ارتقا برنامه ECU معرفی می نمایند. این آپشن در صورت انجام تغییرات سخت افزاری سنگین مانند نصب سوپر شارژر یا توربو به صورت الزامی می بایست صورت گیرد ولی به تنهایی

نیز قابل ارائه و استفاده می باشد.

کافیست به وب سایت هایی چون هنسی پرفورمنس یا برابوس مراجعه کنید و نگاهی به موارد به کار رفته در خودروها بیندازید.

Chip Tuning یا ارتقا برنامه کامپیوتر جدیدترین نوع تیونینگ به حساب می آید. طی این کار برنامه خودرو بر اساس یک سری پارامتر بهینه شده و باعث می شود که راندمان بالاتری از سوخت مورد مصرف در موتور استخراج شود.

شرکت های تیونر بسته به قدرت نرم افزار و سخت افزارهای مورد استفاده برای ChipTuning با تغییر در برنامه جرقه زنی ، زمان و مقدار پاشش، تغییر در حساسیت سنسورهایی چون MAP، ضربه، سرعت دریچه گاز و ...، در کارکرد موتور ، تغییر ایجاد می نمایند.

بهترین راه انجام یک ChipTune بسیار دقیق انجام تغییرات بر روی داینامومتر می باشد ولی واقعیت این است که در خودروهای خیابانی به خصوص در ایران، بردن خودرو به مرز توانایی موتور، بنا به سوخت مصرفی کمی خطرناک بوده و به همین دلیل بدون استفاده از داینو برای هر

خودرو می توان خودرو را تیون نمود ولی برای رسیدن به مرز ها با حفظ شرایط ایمنی حتما می بایست چیپ تیونینیگ انجام پذیرد.

مزایای چیپ تیونینگ خلاصه :

- افزایش قدرت و گشتاور موتور

- کاهش مصرف سوخت

- کارکرد یکنواخت و نرمتر موتور

-افزایش طول عمر موتور

- تطابق کارکرد خودرو با نوع سوخت

- تعریف مجدد جداول براساس تغییرات سخت افزاری اعمال شده

- افزایش قابلیت پاسخگویی خودرو به درخواست راننده