اوستا به نظر شما این شمع ها و فیلترها به درد ماشین من میخورد؟

/

امیدوارم این مطلب به آن دسته از مکانیک ها و اوستاکارهای عاشق به خودرو اهانت محسوب نشود ولی در مورد بعضی ها حقیقتی است تلخ که جامعه خودرو ی ما با آن دست به گریبان است.
اگر شما تمام مطالب علمی راجع به یک قطعه مثل شمع سوزنی اتولایت را خوانده باشید و تمام در و دیوار شهر عکس این تبلیغات باشد، وقتیکه به مکانیکی که همیشه خودرویتان را پیش وی می بردید، مراجعه کنید، از او می پرسید به نظر شما چطور است؟ نمیدونم...میل خودت... من پیشنهاد نمی کنم ٩٥% از نصب آن منصرف می شوید، آیا اینطور نیست؟!!!

به همراه یکی از ویزیتورهای شرکت به یکی از مراکز تیون آپ در تهران مراجعه کردیم، ویزیتور که از بیان خوبی بهره می برد با صاحب تون آپ که فرد معتبر و کارکشته ایست وارد صحبت شد ابتدا با بیان اینکه این شمع ها برای ماشین های عادی مناسب نیست و برای ماکسیما خوب است شروع شد، پس از شکست در بحث علمی از ویزیتور که یک مهندس مکانیک پر حوصله جوان بود، از قیمت جویا شد، وقتی فهمید در ازای فروش یک دست شمع در حدود ٧٠٠٠٠ تومانی در حدود ١٤٠٠٠ تومان سود می کند کمی نرم شد، ولی پس از چند لحظه گفت : من فلان شمع را می خرم ٨٠٠٠ تومان، می فروشم ٢٠٠٠٠ تومان، نه سود این شمع اصلا نمی صرفد.

ویزیتور خوشحال گفت : این شمع ١٢٠٠٠٠ کیلومتر کار می کند، مصرف سوخت را پایین می آورد تنظیم موتور را در این مدت به هم نمی زند، ماشین در فصل سرد سال راحت تر روشن می شود… آقای تون آپ کار پرید وسط حرفش، گفت : مثل اینکه تو برنامت اینه که نان مارا آجر کنی، در ضمن مردم از این پول ها نمی دهند!!!

شمع با کارکرد ١٢٠٠٠٠ کیلومتر، یعنی شش اجرت تعویض شمع کمتر شش اجرت تنظیم موتور کمتر، یعنی معاینه فنی راحت تر، فیلتر هوای دائمی با کارکرد مادام العمر و هوادهی بهتر یعنی عدم نیاز به تعویض فیلتر هوا، یعنی طولانی شدن عمر موتور و مراجعه کمتر به تعمیرگاه، شما به جای مکانیک باشید اصلا چنین قطعاتی را معرفی می کنید؟

جنس اصل گران است، تحریم، نرخ ارز، گمرک کشورهای واسطه، گمرگ ایران، هزینه حمل کمتر کمپانی تن به چنین هزینه هایی می دهد، تازه سراغ تبلیغات که برویم که دیگر هیچ....
خدا عمر بده جنس چینی، می خری ١ دلار، میاری میشه ٣ دلار ، می فروشی ٢٠ دلار . کسی نمیگه گرونه، خراب بشه میندازه دور یکی دیگه میخره. هم کاسب راضی هم مشتری .... ٢ تا بد و بیراه میگه یادش میره....
البته ظاهر جنس گران، در واقع برای کسی که از آن استفاده می کند در طولانی مدت نه تنها پولش را در آورده، یک نفع مالی هم در انتهای آن می گذارد.
لطفا جدول زیر را پر کنید.

در ضمن اگر هم مکانیک بنده خدا آدم منفعت طلبی نباشد دانش فنی اطلاعات را هم ندارد، تا ٢ سال پیش در بازار چراغ برق کسی شمع سوزنی چی چی دیم را نمی شناخت ولی حالا شمع آورده اند سوزنی ایریدیم ، یک چهارم قیمت اصلی!!! یا اونا کاسب هستند و بلد هستند بخرند یا ما هالو هستیم و البته خدا چین را از آدم هایی که می خواهند یک شبه پولدار بشوند را نگیرد، شهر ساختن به اسم ایران که قسم دم خروسشون برای فرش ایران راست باشه!!... شمع ماشین که این حرف ها را ندارد، روشن می کنیم با هم فوت می کنیم!
یادم می آید در خیابان نیلوفر یک مرکز جلوبندی بزرگ بود، تازه ١٨- ١٩ سالم بود و رفته بودم برای ماشینم فنر اسپرت پیدا کنم، گفتم : آقا فنر آیباخ برای ٤٠٥ دارید.... جواب داد: پسرم اون منو باخه!... بعدش با رفقاش خندیدن.... سال بعد برای ماشین یکی از دوستان رفته بودن اونجا.... گفته بود: فنر آیباح دارید، داریم..... فنرو اگه می دیدید فرق بین جوجه کلاغ قرمز شده را با جوجه بلبل می فهمیدید ، اما حالا اگه من تا حالا فنر آیباخ اصل ندیده بودم چی؟!!!!

خلاصه این موضوع را مطرح نمودم تا تعجب نکنید اگر پس از اسم بردن محصولات ما در یک مکانیکی مورد تمسخر قرار گرفتید، چون غیر از این باشد، بندگان خدا باید کمی تلاششون رابرای درامد سالم زیاد کنند که کی میره این همه راهو....