فیلتر هوای K&N

/

موتورهای خودرو برای انجام عمل احتراق به هوا نیاز دارند. هرچه هوای بیشتری در اختیار موتور قرار گیرد می تواند قدرت بیشتری تولید کند.برای جلوگیری از ورود ذرات و گرد و غبار به داخل موتور یک فیلتر در سر راه ورودی هوا به موتور قرار داده می شود.

پس ما به یک فیلتر هوایی نیاز داریم که کمترین مقاومت را در سر راه هوای ورودی ایجاد نماید ولی بتواند از ورود گرد و غبار به داخل موتور به خوبی محافظت نماید.

به دست آوردن این دو موضوع همزمان بسیار مشکل است ولی K&N با استفاده از نانو تکنولوژی منحصر به فردش به این مهم نائل آمده است. به این ویدئو توجه فرمایید.

چطور چنین موضوعی امکان پذیر است ؟
فیلتر هواهای کاغذی یا سلولوزی با استفاده از قانون جذب سطحی  Surface Loading کار می کنند یعنی یک ذره از درون سوراخ الیاف فیلتر رد می شود یا نمی شود، در واقع چنانچه فیلترسازان بخواهند فیلتری با راندمان تصفیه بالا درست کنند مقاومت بسیار زیادی بر سر راه هوای ورودی بوجود خواهند آورد، به همین دلیل برای ارزان سازی و بالا بردن امکان تصفیه از چند لایه استفاده می کنند که عمدتا بعد از مدتی به دلیل تغییر شکل های آنی فیلتر به دلیل مکش موتور ذرات جذب شده به سمت دیگر فیلتر رسیده و در واقع به درون موتور مکیده می شوند. مصداق موضوع تیره شدن دو طرف پس از مدتی استفاده می باشد.
عکس مقایسه فیلتر کهنه و نو وفیلم فیلتر کثیف

 

 

بهترین فیلتر هوای کاغذی سلولزی ۸۰ درصدی راندمان تصفیه دارد. یعنی از ۱۰۰ ذره ۲۰ ذره به داخل موتور راه یافته و باعث فرسایش مضاعف قطعات داخلی موتور می گردد.
فیلتر K&N از چندین لایه پارچه کتان که با نانو تکنولوژی تولید می شود، ساخته شده و به یک روغن مخصوص آغشته می شود و این پارچه کتانی به روغن دارای سوراخ های بزرگتری نسبت به سوراخ های فیلترهای سلولزی می باشد ولی به دلیل چیدمان مخصوص این سوراخ ها و نیز خاصیت روغن به کار با استفاده از قانون جذب عمقیLoading   Depth، بدون آنکه جلوی جریان هوای ورودی مقاومت ایجاد کند به تصفیه بی نظیر هوا با راندمان ۹۷ درصد می پردازد. عملکرد قانون جذب عمقی در فیلتر K&N بدین گونه است که ذرات به صورت تصادفی حتما در یک نقطه به فیلتر تماس خواهند گرفت و به دلیل چسبندگی سطحی روغن به فیلتر خواهند چسبید و پس از مدتی درون روغن غرق خواهند شد و تا زمان شستشو در آنجا باقی می مانند.
K&N فیلترهای خود را به تار عنکبوت تشبیه می کند! علیرغم باز بودن سوراخ های تار برای جلوگیری از پاره شدن توسط باد چنانچه حشره ای از درون آن رد شود و کوچکترین تماس با آن پیدا می کند حتما به آن خواهد چسبید.

 

 

 


عکس تارعنکبوت و سوراخ های میکرو فایبر
فیلتر های K&N قابل شستشو و استفاده مجدد تا ۱,۶۰۰,۰۰۰ کیلومتر هستند!
فیلتر های K&N با پکیج شستشوی مخصوص خود که از یک حلال و یک روغن تشکیل شده قابل شستشو هستند  و پس از شستشوی درست که هر ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلومتر در هوای تهران می بایست صورت پذیرد می تواند مثل روز اول به وظیفه خود عمل نماید.
فیلتر K&N فقط و فقط می بایست با محلول خودش شسته شود نه با بنزین یا تینر، باد، پودر رختشویی !!


عکس پکیج شستشو و یک لینک طریقه شستشو

 


فیلتر K&N دوست موتور خودروی شما!
موتور خودرو یک محیط بسته است که در شرایط تعریف و تنظیم شده توسط سازنده تولید نیرو می نماید. یعنی چنانچه یک موتور سالم دارای یک روغن مناسب، فیلتر روغن مناسب شمع مناسب و بنزین مناسب در رنج تعریف شده مدت بسیار زیادی را می تواند کار کند. تنها موادی که از خارج به داخل موتور وارد می شوند هوا و بنزین می باشد.
فیلترهای هوا و بنزین وظیفه تصفیه نمودن این دو ماده حیاطی را به عهده دارند.
عکس موتور وپیستون نو و کهنه و دریچه گاز کثیف


تغییر رنگ و فرسایش موتورکهنه عمدتا توسط باقیمانده های سوخت  ذرات ریز ورودی از راه هوا و پیوستن ذرات به روغن موتور اتفاق می افتد. پس از فرسایش جداره های سیلندر روغن به بالای پیستون راه یافته و این اثر را پر رنگ تر می نماید.
پس فیلتر هوا و بنزین هرچقدر بهتر باشد به طول عمر موتور خودروی شما کمک خواهد نمود.
این موضوع در خودروهای توربو سوپر شارژ دار بسیار حساس تر است چراکه ذرات ریز گرد و غبار در سرعت بالای توربین باعث خوردگی زودهنگام پره ها می گردند.
خودروی K&N افزایش قدرت موتور و کاهش مصرف سوخت:
هوای بیشتر به معنی افزایش اکسیژن و احتراق کامل تر است. بهترین موتورهای بنزینی ۶۰% راندمان دارند و مشکل اصلی در این نقص کمبود هوا در هنگام سیکل تنفس موتور است و بکار بردن توربو و سوپرشارژها گواه این موضوع است، پس همیشه در موتور بنزین اضافه وجود دارد.
وقتیکه شما در یک سیکل مشابه مقدار بیشتری بنزین بسوزانید انفجار قوی تر و نیروی بیشتری خواهید داشت و شما در دنده سبک تر می توانید برانید و در نتیجه مصرف سوخت پایین می آید.
در مورد فیلترهای مخروطی و کیت چنانچه صدای اسپرت به تخته گاز دائم تشویقتان نماید باید توقع بالا رفتن مصرف سوخت را داشته باشید.
در فیلترهای جایگزین مصرف تا ۱۲% درصد نیز پایین می آید.
فیلتر K&N انتخاب اصلی همه تیونرها
تقریبا موتور خودروی تیونینگ شده ای در آمریکا بالا نمی رود که K&N بر روی آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم نصب نباشد، بسیاری از کمپانی ها مانند AEM فیلترهای کیت های خود را از K&N می گیرد. ذرات گرد و غبار قاتل موتورهای بسیار قوی دور بالا می باشد.
تیونرهای اروپایی مثل برابوس هم از K&N استفاده می نمایید.
عکس ماشین های تیون شده

 

 

 


فیلترهای K&N گارانتی خودروی شما را از بین نمی برد!
فیلترهای K&N در آمریکا گارانتی هیچ خودرویی را از بین نمی برد و حتی در بعضی از خودروهای اسپرت به صورت استاندارد و نصب می گردد.
انواع فیلترهای هوای K&N:
فیلترهای جایگزین که در قاب فابریک خودرو جایگزین فیلتر استاندارد می گردد و دقیقا از لحاظ طول و عرض معادل نمونه فابریک می باشد.


عکس فیلتر های ۲۰۶  و هایلوکس

 

 

فیلترهای مخروطی و یونیورسال که برای به کار بردن در ماشین های مختلف که معمولا توسط صاحبانشان دستکاری شده به کار می روند.
عکس فیلتر های مخروطی

 

 

 

کیت های فیلتر که از یک پکیج کامل برای بهبود تنفس موتور خودرو توسط K&N طراحی شده و بر روی داینامومتر مورد آزمون قرار گرفته است. این کیت ها نه تنها افزایش قدرت موتور دارند، صدای دلنشینی در هنگام تخته گاز تولید می کنند.
عکس کیت

 

بسیاری از نمایندگی های خودروها در ایران و تعویض روغنی ها مخالف K&N هستند!
این دوستان دودسته هستند:
سری اول K&N را نمیشناسند و با توجه به اهمیت فیلتر و ضخامت کمتر K&N برای کمک به شما علیرغم میل باطنی نظر اشتباه می دهند و با نصب آن مخالفت می کنند.
دسته دوم افرادی هستند که به خوبی K&N را می شناسند و می دانند که در صورتیکه شما از آن استفاده منید دیگر هرگز نمی توانند به شما فیلتر بفروشند و با یک دستمال درب دهان موتور شما را ببندند.