معجزه فیلتر های K & N

/

واقعیتهائی كه بهتر است در باره فیلتر هوا بدانید .
ما بر این باور هستیم كه وظیفه اصلی فیلتر هوا گندزدائی هوا به میزان بالا با كمترین مقاومت همراه با زدودن ذرات معلق موجود در هوا از هوای ورودی به موتور می باشد، ما فیلترهایمان را با داشتن حداقل میزان مقاومت در برابر جریان ورودی برای بالا بردن جریان هوا به داخل موتور طراحی كرده ایم .
در اكثر موارد افزایش دبی هوای ورودی به موتور به افزایش كارآئی موتوركه به میزان اسب بخار و پاسخ دریچه گاز با همان گشتاور سنجیده می شود ، منجر خواهد شد، فواید افزایش كارائی موتور با بالاترین دبی هوای ورودی كاملاٌ واضح و اثبات شده می باشد ، به همین دلیل است كه بسیاری از حرفه ای های مسابقات اتومبیلرانی ، در خودروهای گرانقیمت خود از هیچ فیلتر هوائی استفاده نمی كنند و ترجیح می دهند هیچ عاملی جلوی هوای ورودی موتور آنها را نگیرد ، آنها فقط به دنبال قدرت موتور و گشتاور بیشتر برای همان مسابقه هستند كه البته این عمل آنها یك اشتباه است ‍!
فیلترهای K & N طوری طراحی شده اند كه بیشترین پالایش را برروی آلاینده های موجود در هوا كه می توانند به موتور خودروی شما آسیب برسانند اعمال می دارد در حین اینكه بیشترین هوای ممكن را بر اساس نیاز موتور در اختیار آن قرار می دهد .

قابلیت محافظت یك فیلتر هوا از ورود ذرات معلق به داخل موتور معمولاً بر اساس مفاد پروسه ISO 5011 بررسی می گردد ، برای این منظور ما یك نمونه از فیلترهای K&N را در تست گرد و غبار کورس ( COWSE TEST DART ) كه در آن سایز ذرات گرد و غبار را ۵.۵ میکرون تا ۱۷۶ میكرون می باشد قرار دادیم برای اینكه تصوری از این ابعاد داشته باشید می توانید به این نكته توجه كنید كه قطر موی انسان در حدود ۵۰ میكرون می باشد ، نتیجه تست فوق را راندمان یك فیلتر هوا در پالایش هوای ورودی می نامند ، این عدد بیانگر تعداد گردو غبار گرفته شده توسط فیلتر هوای ورودی موتور می باشد ، هدف K&N طراحی فیلترهائی است كه در عین داشتن كمترین مقاومت در برابر هوای ورودی راندمان بالائی در حدود % ۹۸ داشته باشد. به دلیل آنكه هیچ دو فیلتری از لحاظ ابعاد و شكل مانند یكدیگر نیستند ، مقدارمطلق دبی هوا و راندمان پالایش آنها با هم متفاوت خواهد بود ، ولی در هر صورت شما می توانید با خیال راحت مطمئن باشید كه تمامی فیلترهای K&N طوری طراحی شده اند كه بیشترین هوای ورودی را در اختیار موتور خودروی شما قرار میدهند ، در حالیكه با تمام قدرت از ورود ذرات گرد و غبار به موتور خودروی شما جلوگیری می نمایند .
بدست آوردن هر دو خاصیت نقش بسیار بحرانی برای موتور خودرو دارد به همین دلیل است كه مصرف كنندگان با توجه به این دو خاصیت اقدام به خرید فیلتر نمایند ، طراحی یك فیلتر كه دبی هوای بالائی داشته باشد كار چندان پیچیده ای نمی باشد ، ولی طراحی و ساخت فیلترهای كه هم قابلیت عبور هوای بالا و در عین حال قابلیت جذب ذرات معلق در طول مدت كاركرد خود را داشته باشد كاری بس پیچیده و سخت می باشد ، به همین دلیل است كه علی رغم تلاش كمپانیهای بسیار مخصوصاٌ كمپانیهای چینی در ساخت فیلترهای شبیه به K&N ( كه حتی از رنگ مشابه K&N سود برده اند ) ، هیچ كمپانی در دنیا موفق به ساخت چینین فیلتری با چینین سطح محافظتی از موتور خودرو نگردیده است .
 چرا دبی هوا عامل مهمی در كاركرد موتور می باشد ؟


سبك بیان بسیار ساده است، یك موتور مانند یك پمپ هوا می باشد ، هر چه هوای بیشتری وارد موتورگردد احتراق بهترصورت پذیرفته وبازده موتوربالا رفته درنتیجه قدرت موتوربالا تروگشتاور بیشتر از آن استخراج می شود ، اسب بخار واحد اندازه گیری قدرت موتور و نیوتن متر واحد اندازه گیری گشتاور موتور می باشد ، هر چه گشتاور بیشتر باشد شتابگیری بهتر می گردد و هر چه قدرت موتور بیشتر باشد حداكثر سرعت ( بدون در نظر گرفتن تغییر در ضرایب گیربكس دیفرانسیل ) فیلترهای K&N با كاهش مقاومت در برابر هوای ورودی طوری طراحی شده اند كه هر دو فاكتور مقاوت موتور و گشتاور مورد را افزایش دهند ، به این ترتیب بهبود پاسخگوئی به تغییرات دریچه گاز واضح خواهد بود .
هزینه نگهداری بهینه مقاومت ناچیز در برابر جریان هوای ورودی به عنوان مشكلات اصلی فیلترها می باشد مقدار مقاومت در برابر هوای ورودی بر اساس سایز فیلتر ، مساحت فیلتر ، شكل فیلتر ، ساختار فیلتر متفاوت خواهد بود .

١توربولانس ( جریان گردابی ) هوای ورودی به فیلتر .

۲ پارچه كتان مخصوص چند لایه اشباع شده با روغن مخصوص.

۳ذرات معلق مهار شده توسط فیلتر مقاومت چندانی تا ۵۰۰۰۰ مایل در برابر هوای ورودی ایجاد نخواهد نمود .

۴ذرات روغن درون فیلتر مانند یك مخزن، آلایندگی ها را درخود نگه میدارد ، و با اینكار ظرفیت فیلتر را برای جذب آلایندگی ها بالا برده بدون آنكه باعث گرفتگی فیلتر گردند .

۵مش فلزی كه كتان فیلتر را در بر گرفته باعث می شود شكل ظاهری فیلتر به خوبی حفظ شده و از بوجود آمدن جریان گردابی نامطلوب بر روی فیلتر جلوگیری می نماید.

۶با توجه به شكل چین های روی فیلتر، جریان هوای بدون توربولانس و فاقد آلایندگی با دبی بالاتر از فیلترهای معمولی كه وارد سیستم تنفسی موتور می گردند .

 Ari Flow in filter
یك كلمه راجع به عمل پالایش هوای ورودی :
یك مساله بسیار حساس در مورد خاصیت جذب ذرات معلق توسط فیلتر هوا وجود دارد كه در هیچ راهنمای استفاده اتومبیل و كاتالوگ كمپانیهای فیلترسازی وجود ندارد ، این مساله راندمان پالایش فیلتر می باشد ، بر خلاف فیلترهای روغن و بنزین كه گاهی اوقات بعضی از مطالب درباره راندمان و اهمیت كارآئی آنها بیان می شود ، متاسفانه درباره اهمیت راندمان فیلتر هوا مطالب بسیار كمی مطرح می گردد .
مطالعات انجام شده نشان داده است كه بیشتر سایش و اصطكاك موتور خودرو توسط ذراتی به اندازه ۱۰ تا ۲۰ میكرون صورت می پذیرد .
این ذرات در صورتی وارد موتور می گردند كه بتوانند از هر یك از فیلترهای ورودی برسر هوا و سوخت وارد موتور گردند .
فیلترهای K&N به خوبی از عهده این مهم بر می آیند .
درشركت K&N فیلترهای مختلف تحت تست راندمان پالایش ( Efficiency Test Filtration) قرار می گیرند ، عدد به دست آمده عمدتاٌ بین ۹۷ تا ۹۸ درصد می باشد ، در بعضی از گونه های فیلتر این عدد به ۹۹ درصد هم می رسد كه این تعداد به نوع شكل و طراحی فیلتر ( از لحاظ شكل و چین های روی فیلتر) بستگی دارد این در حالیست كه تمامی این فیلترها با قابلیت چنین محافظتی در برابر ذرات معلق ورودی وظیفه هوادهی به موتور را بهتر از هر فیلتر دیگری اجرا می كنند .
معمولاً ما بعضی از تبلیغات را با عنوان " جدید " در مورد بهبود كارآئی و افزایش مقدار پالایش بر روی بعضی از فیلترهای یكبار مصرف در بازار می بینیم در اكثر موارد این جملات با عدد دقیق راندمان پالایش فیلتر در تضاد می باشد ، در واقع این ادعا صرفاً در مورد افزایش ظرفیت نگهداری ذرات معلق فیلتر می باشد ، این یعنی فیلتر می تواند مقداربیشتری آلودگی را قبل از تعویض در خود نگه دارد.
در نظر داشته باشید فیلترهای K&N در طول مدت وارانتی خود تنها نیاز به شستشو و اشباع شدن به روغن با كیت مخصوص به خود را برای كاركرد مثل روز اول خود دارند .
ما همواره به مشتریان خود پیشنهاد می كنیم با مطالعه و افزایش اطلاعات خود، در هنگام خرید متوجه كیفیت و كارآئی خرید خود باشند .
جالب است بدانید تستهائی كه ما خود بر روی فیلترها انجام داده ایم نشان دهنده اختلافات زیاد ما بین انواع فیلترهای موجود در بازار بود ، اكثر فیلترهای یكبار مصرف در بهترین شرایط به راندمان پالایش ۹۳% دست پیدا می كردند انهم برای مدت كوتاه .
فكر می كنیم این اختلاف در مقدار راندمان پالایش و حساسیت موضوع نگهداری موتور یكی از دلایل خرید مشتریان ما باشد .

 فیلتراسیون – یك برش عمیق و تشریح كاركرد فیلتر :


بیشتر مردم بر این تصورند كه فیلتر هوا بر اساس " یا رد میشه یا نمیشه " كار می كند. یعنی فكر می كنند ذرات معلقی كه بزرگتر از منفذهای كاغذ فیلتر هستند در فیلتر به دام می افتند و ذراتی كه از سوراخهای فیلتر كوچكترند از آن رد می شوند. در واقع فیلترهای كاغذی معمولی به همین سبك كار می كنند مقاومت بسیار زیاد فیلترهای هوای معمولی در برابر عبور جریان هوا به همین دلیل می باشد ، منفذهای روی این فیلترها برای آنكه فیلتر راندمان پالایش قابل قبولی داشته باشد باید بسیار كوچك باشد .
كتانهای آغشته به روغن كه در ساخت فیلترهای K&N بكار می روند به طریق كاملاً متفاوی عمل می كنند این فیلترها بر ا ساس یك سری از قواعد علمی به نحو جالبی ذرات معلق را از درون جریان گذرنده جدا كرده و در خود نگه می دارند .
قانون اول به نام قانون جداسازی (Interception) می باشد. در این قانون به جداسازی ذرات از جریان هوا اشاره می شود طبق این قانون جریان هوا همیشه كوتاهترین مسیر رابرای عبور انتخاب می كند و از آنجائیكه هوا برای عبور از اطراف الیاف كتان فیلتر تحت فشار می باشد در هنگام عبور هوا از میان این الیاف ذرات معلق با جداره های انها تماس پیدا كرده و توسط آنها گرفته می شوند ، سپس ذرات دستگیر شده توسط روغن در آنجا جذب و نگه داشته می شوند.
قانون دوم به قانون به هم فشردگی(Impaction ) كه بیشتر روی ذرات معلق بزرگتر و سنگینتر اعمال می شود شناخته می گردد.
به هم فشردگی وقتی اتفاق می افتد كه اینرسی جرمی ذرات معلق باعث انحراف آنها از مسیر جریان هوا شده و در واقع ذرات بزرگتر و سنگین دیگر از حركت در مسیر جریان هوا تبعیت نكنند ، در آن هنگام این ذرات به جای عبور از میان الیاف كتان فیلتر به همراه جریان هوا مستقیماٌ به این الیاف برخورد كرده و توسط آنها به دام افتند .
مهمترین قانون مورد مصرف در این فیلترها قانون انتشار (Diffusion ) می باشد كه در مورد قوانین فیزیكی حركت ذرات بسیار كوچك بحث می كند كه طی آن ذرات بسیار كوچك معلق در هوا تحت تأثیر نیروهای ناشی از جریان هوا قرار می گیرند .
نیروهائی مانند تغییرات سرعت ، تغییرات فشار ، توربولانس ناشی از ذرات دیگر و برخورد با مولكولهای هوا باعث حركت تصادفی و بی نظمی این ذرات بسیار كوچك می شوند ، در نتیجه این ذرات ریز از جریان هوا برای حركت پیروی می كنند و این حركت بی نظم و مغشوش آنها باعث برخوردشان با الیاف فیلترو به دام افتادن آنها می شود .
این خاصیت باعث می شود كه یك فیلتر هوا بتواند ذرات معلقی كه بسیار كوچك تر از سوراخهای پارچه فیلتر می باشند را به خود جذب كند. به اضافه شیوه ای كه در فیلترهای K&N برای جذب و نگهداری این ذرات معلق بسیار ریز وجود دارد بسیار متفاوت می باشد .
یك فیلتر كاغذی فقط می تواند جذب سطحی (Surface Loading ) كه به معنی جذب ذرات فقط توسط سطح فیلتر می باشد را انجام دهد این در حالیست كه الیاف فیلترهای K&N از چندین لایه تشكیل شده كه این فیلتر را قادربه "جذب عمقی" (Depth Loading ) یعنی قابلیت جذب در لایه های مختلف در عمق فیلتر را به وجود می آورد .
این خاصیت فیلترهای K&N باعث می شود این فیلترها چندین برابر فیلترهای معمولی گنجایش جذب آلاینده ها را در هر اینچ مربع داشته باشند .
این سه قانون فیزیك و استفاده از آنها باعث می شود فیلترهای K&N با ساختار منحصر به فردش یك عبور آزاد كم مقاومت به همراه یك پالایش بسیار مطلوب را برای مصرف كننده به ارمغان بیاورد .
نتایج یك آزمایشگاه مستقل :
در راستای شفاف سازی قابلیت فیلتر K&N برای محافظت از موتور خودروی شما ، ما فیلترهای خود را در یك آزمایشگاه مستقل و جدا از متعصبات كارخانه خود مورد تست قرار داده ایم پروسه تست براساس استاندارد SAE J726 فیلتر هوا متعلق به انجمن مهندسین خودروی آمریكا انجام می شود ، ‌اخیراٌ تست فیلتر هوا بر اساس استاندارد بین المللی ISO 5011 كه جایگزین استاندارد قبلی شده است صورت می پذیرد .
نتیجه تست بروی ۲ نمونه فیلتر مجزا كه یكی فیلتر مدل استاندارد خودروها و دیگری فیلتر مخروطی می باشد كه با SAE J726 تست شده است به نمایش گذاشته شده است .
 

 

مقایسه فیلترهای K & N با فیلترهای معمولی
برای رسیدن به حداقل استانداردهای فیلتراسیون، کاغذهای فیلترهای کاغذی یا باید بسیار ضخیم باشند و یا باید الیاف آنها بسیار به هم فشرده و چگال باشند. بنابراین فیلترهای کاغذی برای اینکه بتواند عمل پالایش را به خوبی انجام دهند، مقاومت بسیاری در برابر عبور جریان هوا به وجود می آورند. همچنین، وقتیکه کاغذ فیلتر روز به روز کثیف تر می شود گرفته می شود(راه هوا بند می آید) در نتیجه فشار داخل محفظه فیلتر کم می شود واین در حالی است که فشار هوای اتمسفر(تقریبا ۱۴.۷ در سطح دریا) در خارج از محفظه ثابت مانده است. برای درک موضوع مثالی می زنیم، این موضوع مانند آن است که شما با شش هایتان می خواهید هوا را از داخل یک قطی خالی شیر یا نی بیرون بکشید و از طریق آن تنفس کنید، وقتیکه این اختلاف فشار (قدرت مکش) به حد بالایی می رس قوطی شیر تغییر شکل داده و شروع به له شدن می کند. دقیقا چنین اتفاقی می تواند برای سیستم تنفسی موتور بیفتد، البته موضع به شکل کاملا مشابه نیست ولی از لحاظ اهمیت همانقدر حساس است که شما برای تنفس به هوای داخل قوطی متکی باشید!
اختلاف فشار بسیار بالا که توسط فیلتر هوای معمولی کثیف بوجود می آید به صورت تئوری باعث می شود که از درون کاغذ فیلتر به بیرون کشیده شود. به بیانی دیگر، کارآیی فیلتر هوای کاغذی در انتهای دوره کارآیی خود چه از لحاظ عبور هوا و چه از لحاظ محافظت از موتور در برابر ذرات معلق در هوای ورودی به نحو چشمگیرو خطرناکی پایین خواهد آمد.(یکی از دلایل عمده اصطکاک موتور خودرو و سیاه شدن زود هنگام روغن موتور)
شماتیک فیلتر هوای کاغذی یکبار مصرف:

١کاغذ با الیاف ساخته شده از چوب که به یکدیگر با فرآیند خاص بافته شده اند

۲وقتی که فیلتر کثیف می شود راه گاه های عبور هوا گرفته شده می بایست فیلتر تقریبا هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر (بسته به محل رانندگی) تعویض گردد.

۳یک راه گاه غیرطبیعی و بوجود آمده بر اساس ضعف ساختار فیلتر که به عبور هوای فیلتر نشده کمک می کند.

۴در هنگامیکه الیاف کاغذی بر اثرافزایش رطوبت هوا و یا بخار روغن راه یافه به درون محفظه فیلتر متورم می گردند فشار مکش موتور بالا رفته و جریان هوا کاهش می یابد.

۵ بر اساس شکل چین های فیلتر جریان گردابی نامطلوب برای هوای فیلتر شده بوجود می آید


شماتیک فیلتر هوای اسفنجی :

    
١کمبود سطح تماس با هوا، مانع از عبور جریان هوا و جذب ذرات معلق در هوا توسط فیلتر شده و ظرفیت فیلتر بهنحو چشمگیری کاهش می یابد. سلول های باز فیلترهای اسفنجی عمدتا توسط ذرات معلق روغنی اشباع می شوند.

۲ کثیفی های جذب شده در ورودی فیلترجمع شده و راه گاه های ورودی فیلتر را بند می آورند.

۳مقادیر بالای فشار مکش موتور شکل سلول های اسفنج را دفرم کرده ذرات کثیفی را به عمق فیلتر می کشاند.

۴جریان هوا با تغییرشکل سلول های اسفنج به سختی از فیلتر عبور می کنند.

۵ جریان گردابی نامطلوب برای فیلترینگ فیلتر با پیچیدگی های منحصر به فرد خود است. در طراحی ویژه این فیلتر که ساخت آن از الیاف آغشته به روغن کتان مخصوص در چندین لایه می باشدذرات معلق در هوا با برخورد به این الیاف دستگیر می شوند. این ذرات معلق به الیاف چسبیده و در واقع خود جزیی از فیلتر می شوند و در روغن الیاف می مانند. این پروسه به نام پروسه جذب عمقی شناخته می شود، باعث می گردد که فیلتر های K & N بتوانند بطور چشمگیری مقدار بیشتری کثیفی و ذرات معلق را در هر اینچ مربع خود جای دهند، به زبانی ساده تر ظرفیت جذب بسیار بالاتری نسبت به فیلترهای کاغذی دارند. الیاف کتان آغشته به روغن فیلتر های K & N در میان یک شبکه آلومینیومی چین خورده جاسازی شده است. عمل چین دادن به این شبکه که به چین خوردن کتان منجر می شود به افزایش سطح تماس فیلتر با هوا می انجامد که در نهایت باعث طولانی شدن زمان بین سرویس دوره ای فیلتر  می گردد. این افزایش سطح تماس در فیلترهای تخت تفاوت مشهودی در کیفیت فیلتراسیون بوجود می آورد.
عمل جذب ذرات معلق در سطح فیلتر های K & N تاثیر بسیار کمی بر روی دبی جریان عبوری هوا در مدت زیادی از طول زمان بین دو سرویس فیلتر دارد چرا که بر روی این فیلتر سوراخ کوچکی برای مسدود شدن وجود ندارد!
ذرات معلق توسط الیاف متقاطع مورب فیلتر گرفته شده و در لایه روغن غوطه ور می ماند.

 یک نکته بسیار جالب

وقتی که فیلتر های K & N شروع به جب کثیفی های هوا می کند، یک نوع عمل فیلتراسیون جدید نیز شروع می شود، چرا که هوا برای عبور از فیلتر می بایست از روی کثیفی های غوطه ور در روغن سطح گذرگاه ها عبور کند.این بدان معناست که فیلتر هوای به عبور هوا با دبی بالا در طول مدت کارکرد بین دو سرویس ادامه می دهند در حالیکه به خوبی عمل جای دادن کثیفی ها در خود را ادامه می دهد. این درحالیست که در بیشتر فیلترهای کاغذی میانگین گذر هوا از فیلتر با کثیف شدن آن به شکل قابل توجهی کاهش یافته و هوای لازم به موتور برای احتراق کامل با مشکل فراهم می شود.
در واقع با قرار گرفتن کثیفی ها در روی الیاف فیلتر های K & N قدرت جذب بیشتر تا حدودی بالا می رود! در تستی که توسط آزمایشگاه مستقل، به نام آزمایش نفوذ پذیری فرزیرانجام شد نشان داد که جنس مورد استفاده در فیلتر های K & N قابلیت گذر هوا تا بیش از ۳۰۰ درصد نسبت به فیلترهای کاغذی مشابه در هر اینچ مربع مشابه را دارند.
البته لازم به ذکر است مقایسه دبی اینچ به اینچ به صورت مستقیم مقایسه متناسبی برای داشتن انتظار از این فیلتر نمی باشد. عوامل متعددی مانند سایز فیلتر، تعدا چین خوردگی های روی فیلتر وعمق آن ها، نوع جعبه فیلتر هوا و داکت ورودی آن بر امتداد هوا دهی فیلتر تاثیر می گذارد ولی ما بطور قطع و با اطمینان اظهار می کنیم که فیلتر های K & N بطور چشمگیر و قابل ملاحظه ای هوا دهی بیشتر نسبت به هوادهی فیلترهای کاغذی عادی دارند که موجب بالا رفتن کارآیی موتور خودرو می گردند.
مقایسه طول عمر فیلتر هوای و فیلترهای یکبار مصرف :
 فیلترهوای خود را دور نیاندازید!

یک فیلتر هوای برای کل طول عمر خودروی شما کار خواهد کرد.
یک تست مقایسه ای برای قیمت فیلتر هوای عادی یکبار مصرف با فیلتر هوای .
اگر فرض کنیم فیلتر هوای کاغذی معمولی را هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر تعویض نمایید. در این صورت برای طی ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر می بایست ۲۰ عدد فیلتر تعویض نمایید. البته می توانید دیرتر از ۵۰۰۰ کیلومتر با یک فیلتر برانید اما مطکئنا کارآیی موتور بطور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد نمود. ما شرایط را با هوادهی مناسب فرض نمودیم.
با فرض شستشوی هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر فیلتر هوای با کیت مخصوص، در صورت شستشوی بادقت و استفاده بهینه از کیت شستشو، بطورمتوسط هر کیت می تواند یک فیلتر را ۴ بار شستشو نماید.
قابل شستشو وقابل مصرف مجدد :
تمامی فیلترهای قابل شستشو و قابل استفاده مجدد هستتند. این فیلترها قابلیت شستشو شدن به دفعات بیشمار بنابر نیاز را دارند. درآزمایشگاه های تست ما، فیلتر های K & N را بیش از ۱۰۰ بار شستشو نموده و این کماکان مطابق با استاندارد مورد نظر کار می کرد. ما به شما پیشنهاد می کنیم هر ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلومتر فیلتر را چک وشستشو نمایید ولی این فیلتر در نواحی با هوای مناسب می تواند تا هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر شستشو شود. البته داستان هایی مبنی بر شستشو در هر ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر شنیده می شود ولی مطمئنا در بیش از ۵۰۰۰۰ کیلومتر شرایط ایده آل برای کارکرد فیلتر و فدا نشدن جریان هوای مطلوب وجود نخواهد داشت.

جایگزین نمودن فیلترهای فابریک :
ما برای کلید خودروهایی که در حال حاضر در حال تردد هستند فیلتر فابریک آماده کرده ایم. این فیلترها طوری طراحی و ساخته شده اند که بتوانند جایگزین فیلترهایی که بر روی خودروی شما توسط کارخانه قرار داده شده است، بگردند. این فیلترها طوری طراحی شده اند که درون جای فیلتر استاندارد خودرو قرار بگیرند و از لحاظ نشتی هوا کاملا آب بندی باشند. این فیلتر ها دقیقا از جنس بکار رفته در فیلترهای اسپورت ساخته شده اند و به شما کمک میکنند تا مقدار بیشتری نیرو از موتور خودرو بیرون بکشید. فیلترهای فابریک ما دارای مجوز دارای استفاده در ۵۰ ایالت آمریکا بوده و دارای گارانتی محدود به یک میلیون مایل می باشند.
فیلترهای فابریک ما قابل شستشو و استفاده مجدد می باشند و برای تمام شرایط رانندگی مناسب می باشند. این فیلترها در تماس با آب خراب نشده و به خوبی قابلیت تمیز شدن با کیت مخصوص را دارند و پس از هر بار شستشو با کیفیت روز اول وظیفه خود را انجام می دهند و برای کل عمر موتور خودروی شما دوام می آورند، در حالیکه قابلیت هوا دهی بسیار بالایی دارند و این یعنی افزایش بازده موتور!
این فیلترها به تنهایی در حدود ۴ درصد افزایش قدرت موتور ؟ بوجود می آورند. این مقدار بر اساس سیستم هوای ورودی کمپانی ها از یک ماشین به ماشین دیگر متفاوت می باشد. هرچه کیفیت فیلتر فابریک مورد استفاده کمپانی پایینتر باشد اختلاف فاحش تر می گردد.
۲ چارت مقایسه ای زیر بین فیلتر هوای استاندارد و فیلتر های K & N مشابه آن از لحاظ هوا دهی انجام گرفته است این مقایسه در حالت بدون وجود ذرات و گرد و غبار انجام پذیرفته است. نتایج مقدار دبی جریان بر اساس شماره فنی نوع مصرف اتومبیل و فشار بارومتریک هوا متفاوت خواهد بود. برای مطالعه نحوه انجام تست های مورد نظر بر روی فیلتر های K & N می توانید به لینک http:‎//www.knfilters.com/testmethod.htm مراجعه فرمایید.