Dimsport

Dimsport

کمپانی دیمنسیون اسپرت :Dimension Sport

شرکت DimSport  ایتالیا در سال ۱۹۹۱ توسط تیمی جوان و متخصص در زمینه الکترونیک،مکانیک . کامپیوتر به منظور ایجاد یک مرکز برای بهینه سازی موتورهای درونسوزی که به وسیله کامپیوتر مدیریت می شوند تاسیس گردید. این شرکت بر روی کلیه موتورهای درونسوز بنزینی، گازوئیلی و گازسوز چه بر روی خودروی سواری، کامیون ، تراکتور، قایق یا موتور سیکلت تحقیقات و نوآوری داشته و دارد.

به دلیل نوآوری ها و تیم بسیار قوی، این شرکت به یکی از اعضای موثر انجمن Ascar که یک انجمن وابسته به دولت ایتالیا و مدیر انجمن ETO اتحادیه اروپا می باشدتبدیل شده که در این انجمن قوانین مرتبط با تیونینگ و تغییرات پس از فروش بر روی خودروها ، استانداردسازی می گردد.

از دیگر افتخارات تیم DimSport همکاری با کمپانی فراری در آماده سازی فراری انزو FXX می باشد، همچنین این تیم به صورت واحد آموزش دهنده و مرکز تحقیقات کمپانی ABARTH فعالیت دارد.

شرکت DimSport بر روی پروژه های محیط زیستی مانند سوخت هیدروژنی، تلفیق گاز طبیعی و گازوئیل وهزاران نوآوری دیگر صاحب اختراعات و پژوهش های ثبت شده می باشد.

دستگاه های داینامومتر این شرکت به خصوصص مدل HLS یکی از دقیق ترین دستگاههای اندازه گیری قدرت موتور خودروها می باشد.

Race Evo / ‎Genius

شاهکار این کمپانی نرم افزاری است که حاصل ۲۰ سال تحقیق، بررسی و همکاری با کمپانی های سازنده ECU می باشد که قابلیت ایجاد تغییر بر روی نقشه های مدیریت موتور را به سریعترین و دقیق ترین حالت برای تیونرهای تیم DimSport فراهم می آورد.

این شرکت با استفاده از ادوات استاندارد و جدید مانند Genius New امکان خواندن و نوشتن اطلاعات کامپیوتر خودرو را به ایمن ترین حالت، برای تیونرهای خود فراهم می آورد.

تیونر با استفاده از این ادوات می تواند نقشه خودروی مورد تیون را خوانده، بر روی نرم افزار Race که در آن پروتکل های ECU بسیاری از خودروها توسط DimSport از کمپانی های خودروساز خریداری و در بانک اطلاعاتی وجود دارد نقشه های خودرو را استاندارد سازی وسپس بر روی آنها تغییرات مورد نظر را ایجاد نماید، سپس در صورت تمایل تیونر فایل تغییر یافته توسط تیم ساپورت DimSport باز بینی شده و در صورت بی ایراد بودن بر روی ECU خودرو نوشته می شود.

تاپ کار کلاب افتخار دارد از سال ۲۰۱۳، پس از گذراندن دوره آموزش توسط مدیریت این شرکت در مرکز DimSport واقع در ایتالیا به عضویت این تیم در آمده و خدمات بی نظیر و کارآیی  ChipTuning این شرکت را برای استفاده در ایران زیر نظر و ساپورت اساتید مجرب DimSport فراهم آورد. به دلیل خریدن تکنولوژی و داشتن نمایندگی انحصاری در ایران امکان عرضه این خدمت با قیمت بسیار مناسب فراهم شده است.

از این پس در ایران دارندگان خودرو به خصوص خودرهای اروپایی می توانند کارآیی بیشتری با تنظیم موتور خودروهایشان به دست آورند و در صورت ایجاد تغییری سخت افزاری مانند میل سوپاپ، سیستم اگزوز ، در صورت قابلیت ECUاستاندارد، توربو و سوپرشارژر، همین جا با بنزین مصرفی خودروی خود را تنظیم نمایند. در واقع مانند این است که خودرویتان را برای تیونینگ به ایتالیا فرستاده اید.البته با هزینه بسیار پایین تر!!

ECUچیست؟

از اواسط دهه ۷۰ موتورهای درونسوز برای بالا بردن رانمان ، دقت و سرعت مدیریت موتور از سیستم های الکتریکی کمک گرفتند. این سیستم ها شامل یک سری سنسور(حسگر) که در محل های کلیدی وظیفه اندازه گیری پارامترهای حیاطی موتور را دارند، یک واحد پردازنده اطلاعات حسگرها بر اساس قوانین ثابت تعریف شده و یک سری عملگر که به خروجی های اطلاعات پردازش شده را برای روشن ماندن و خوب کارکردن موتور اجرا می نمایند، می باشد.

جالب است بدانید از سال ۱۹۹۱ هیچ خودروی کاربراتوری در ایالات متحده وارد سیستم خودروهای استاندارد نگردیده است!

لیست برخی از سنسورهای مهم:

 1. سنسور فشار مطلق داخل منیفولد    (MAP‏)-Manifold Absolute Pressure
 2. سنسور هوای گذری    (MAF‏) – Mass Air Flow
 3. سنسور اکسیژن     (O2‏) – Oxygen
 4. سنسور دمای موتور  Engine Temperature
 5. سنسور دمای هوای ورودی  Ambient Temperature
 6. سنسور محل دریچه گاز  Throttle Position Sensor
 7. سنسور دور موتور یا میل لنگ    Crank Shaft Position Sensor
 8. سنسور میل بادامک   Camshaft Position Sensor
 9. سنسور ضربه  Knock Sensor
 10. فشار سوخت  Fuel Pressure
 11. سنسور EGR    Exhaust Gas Recyclation
 12. سنسور سرعت  Vehicle Speed Sensor

کامپیوتر موتور شامل یک سری IC ترانزیستور و حافظه می باشد.

اطلاعات مربوط به نحوه مدیریت موتور بر روی حافظه ها EPROMEEPROM وجود دارد.

در ECU های قدیمی تغییرات بر روی برنامه EPROM مستلزم مهارت الکترونیکی  بالا و پیچیدگی بالا صورت می پذیرفت از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد استفاده از پورت استاندارد OBD امکان دستیابی به EEPROM را از طریق این پورت فراهم ساخت که این موضوع فرایند ChipTuning را بسیار سریعتر و ساخته است.

برنامه مدیریت موتور در واقع قوانینی هستند که پردازش داده های حسگر ها و با همگرایی آنها در یک لحظه نحوه عملکرد عملگرها را تعریف می کنند. بطور مثال در دور موتور ۲۰۰۰ ، در دنده ۲، در سرعت ۴۰km، دردمای ۲۰درجه سانتیگراد،  در حالت تخته گاز آنی، ECU دستور می دهد که انژکتورها چند لحظه باز، شمع ها چه زمانی جرقه، دریچه گاز تا چند درجه باز ، میل سوپاپ ها چند درجه آوانس، فشار بنزین چقدر و ... باشد.پس این لحظه یک تصمیم مطلق دارد!

حال با تغییر این تصمیم می توان کارایی موتور را تغییر داد.

یک مثال راحت برای متوجه شدن موضوع تشبیه یک سیلندر با پیستون درون آن با یک تاب که یک کودک بر روی آن نشسته است، تشخیص بهترین زمان تاب دادن کودک بدون آنکه از روی آن پرت شود ولی بیشترین سرعت را بگیرد دقیقا مانند زمان پاشش و جرقه زنی در یک سیلندر می باشد.

تغییر برنامه ECU مانند تغییر نحوه تاب دادن شخص تاب دهنده می باشد.

لیست برخی عملگرها:

 1. انژکتورهای سوخت
 2. کوئل های جرقه زنی
 3. پمپ بنزین
 4. دریچه گاز برقی
 5. EGR
 6. الکتریکی بخار بنزین
 7. کنترل گرمای طول منیفولد هوا
 8. گرم کننده اکسیژن سنسور